Home Ohlasy Archiv Ohlasy 2007 Geografias del Silencio

Geografias del Silencio

Pozvánka Na pozvání velvyslanectví Španělska v České republice se zástupci STH z Prahy zúčastnili slavnostního koncertu, který se konal  dne 13. listopadu 2007 v kostele sv. Šimona a Judy. V provedení Českého národního symfonického orchestru  zazněla Symfonie č. 35 „Haffnerova“ od W. A. Mozarta  a koncert pro klavír a orchestr Geografias del Silencio, jehož autorem je současný španělský skladatel J. L. Greco.

Koncert provedl vynikající anglický klavírista Duncan Gifford. Orchestr řídil Adrian Lesper.  

Skladba GEOGRAFIAS  DEL  SILENCIO (Území ticha) měla v Praze svou premiéru. Skladatel ji vytvořil na počest Alexandra Malaspiny a Tadeáše Haenkeho. Podle jeho vlastních slov se jedná o součást tvorby na téma „Malaspina a Haenke“ . Vyvrcholením práce nad tímto námětem pak  bude opera „Malaspina a Haenke“ na které autor  již několik let pracuje.

Slavnostní koncert se konal u příležitosti křtu knihy

 EL PARAISO ILUSTRADO
MALASPINA Y HAENKE EN EL NUEVO MUNDO

Významným spoluautorem díla je Prof. Josef Opatrný.

Slavnostní akt se uskutečnil v aule Karolina ve spolupráci velvyslanectví Španělska a University Karlovy v Praze.

Španělský skladatel J. L. Greco byl velmi potěšen vřelým přijetím svého díla. Publikum tvořili především oficiální hosté a členové pražského diplomatického sboru.

Zástupci STH, o.s. předali skladateli, dirigentovi a sólistovi skleněná těžítka s emblémem Tadeáše Haenkeho, která pro naše sdružení věnovala sklářská hu Rubín Glass s. r. o.   

Text: Jana Krausová