Home Ohlasy Archiv Ohlasy 2009 Vzpomínka na Petra...

Vzpomínka na Petra...

Peter Parsch Je tomu měsíc, co nás zcela nečekaně opustil Peter Parsch, člověk, kterého ve Chřibské netřeba představovat …

O krátkou vzpomínku na Petra bych se však ráda podělila. Setkání s ním bylo osudové po mnoha stránkách – jeho umění bylo velkou inspirací pro všechny z nás, kdo jsme měli tu čest, s ním spolupracovat. Svým zpěvem šířil nejen krásu hudby, kterou tolik miloval, ale bylo v tom, jak se říká, ještě něco navíc.

 

Obrovská energie, lidskost a vřelost, upřímné srdce, hloubka, vážnost i komičnost. Byl nejen skvělým zpěvákem, muzikantem každým „coulem“, žádný hudební nástroj mu nebyl cizí, žádnému žánru se nevyhýbal. Peter Parsch byl také skvělý herec, charismatický muž, Petr Parschpředstavitel charakterních rolí i komediant a bavič. Při vzpomínce na Máchùv Máj v jeho podání se těžko hledají slova, která by vyjádřila sílu prožitku. Nezapomenutelný však je jeho úsměv. Ten srdečný výraz ve tváři a jiskra v očích, obrovský náboj, radost ze života a pozitivní energie, kterou šířil všude kolem sebe. Pro svou osobitost, laskavost, charisma a především dobré srdce, je jeho odchod nenahraditelnou ztrátou. Zároveò spolu s ním odchází jedna dlouhá krásná etapa společenského a kulturního života ve Chřibské, kam se tak rád vracel.

Co však Peter nejvíce miloval, bylo divadlo. Divadlu zasvětil celý svùj život. Na jevišti byl doma, v záři reflektorù, na prknech, která znamenají svět … Prožil život divadelníka, krásný a bohatý, ale zároveò plný potu a dřiny, kterou jen málokdo za „kumštem“ hledá. Přesto si tak splnil sen a zasvětil svùj život hudbě. Po třiceti letech u divadla byl na řadě zasloužený odpočinek, těšil se na léto ve Chřibské, v rodných Èechách, kde byl tak šasten. Tento sen se Petrovi bohužel již nevyplní …

Helena Krausová

 

 

Peter Parsch (1944 – 2009)

Peter ParschRodák z Èeské Kamenice, od roku 1981 sólista Státní opery v Mainzu, od roku 1987 sólista opery Národního divadla v Mannheimu. Host mnoha evropských i zámořských operních domù a koncertních sálù.

Hlavní doménou byla opera, jeho repertoár zahrnoval též operetu, muzikál, písòovou tvorbu církevní i lidovou.

Spolupracoval s předními rozhlasovými a televizními společnostmi, během své více než třicetileté kariéry nastudoval desítky rolí – k předním z nich patří postava Germonta z Verdiho opery La Traviata, Marquis Posa (Don Carlos), hlavní role Figara v Mozartově Figarově svatbě, Trombonok z opery G. Rossiniho Cesta do Remeše, kníže Jeleckij v Èajkovského Pikové dámě a řada dalších.

Ztvárnil hlavní postavy v řadě Wagnerových oper – Tannhäuser, Lohengrin, Tristan a Isolda ...

K jeho životním rolím patřil prof. Higgins ve slavném muzikálu  My fair Lady.